MYRTLE BEACH I NEED YOUR HELP THIS IS FOR A PROJECT!!! I NEED ANSWERS ASAP!!!!!?

Question by : MYRTLE BEACH I NEED YOUR HELP THIS IS FOR A PROJECT!!! I NEED ANSWERS ASAP!!!!!?
I need to plan a senior trip to Myrtle beach (it’s not a real trip it’s all for a grade) me and my partner have figured out the cost for travel but we are having a problem finding prices for food. I found this restaurant called East of Chicago and I looked on the website to find the cost of a plain 12in pizza and a Italian sub. So my question is how much will these cost? Not together but separately. I need answers fast. The project isn’t due until next week but I want to get it done and out of the way. TEN POINTS TO BEST ANSWER!!!!!!!!

Best answer:

Answer by tichur
The correct answer will come from East of Chicago. Call and ask (843) 448-3335

http://www.pizzadoneright.com/directions.aspx

What do you think? Answer below!

Call 020 3106 5940 (and press 1) for your cheap holidays to Bulgaria from UK, Package Holiday Deals, or even cheap flights to Bulgaria’s most popular cities …
Video Rating: 0 / 5

check out these cheap travel insurance products

Tags : , , , , , , ,

One thought on “MYRTLE BEACH I NEED YOUR HELP THIS IS FOR A PROJECT!!! I NEED ANSWERS ASAP!!!!!?”

  1. Instead of budgeting to eat pizza and subs at EoC for a week, you might want to just use averages for your meal planning.

    If you’re a breakfast eater then you can buy a breakfast buffet all over town for under $ 7. You could also do the IHOP, Waffle House, Denny’s thing and come out about the same. Best deal though is free breakfast at your hotel – most offer something. Or, cook your own. A dozen eggs, fridge biscuits, and a pound of bacon/sausage is cheaper than one person’s breakfast out and will feed four people.

    Lunch: Think fast food. What do you spend at McDonald’s, Burger King, etc…? That’s your lunch budget. Most people can get by with about $ 5-7 there too. Again, money can be saved via a loaf of bread, some sandwich meat, and a few condiments saved from the last place you ate.

    Dinner: Expect $ 10-12 per “normal” place plus a night off all-you-can-eat seafood (’cause everyone seems to like those) at $ 25 per head. Hit the buffets early and you can have all-you-can-eat Chinese or country (not seafood) under $ 10.

    [note: these numbers come from my dining habits, I eat out a lot and I live in Myrtle Beach] You can eat cheaper but it’s a bad idea to make a budget in which you’ll be “cheap” – it’s always best to over budget. Essentially you should be good on $ 30 per day with the exception of any seafood buffet or steakhouse meals you’d like.

    So, if you buy food out every day for five days and eat all three meals, you’re looking at around $ 35 worth of breakfasts, $ 35 worth of lunches, and $ 75 worth of dinners. Total – $ 145. Tax here is high, add 10% to total $ 160. You don’t wanna be “cheap” and not tip your servers at those breakfasts and dinners (no tip needed for fast-food lunches) so add another 15% to total $ 174-ish. That should place you solidly in an over budgeted position, always a good place to be. This is per-person, not group. If you like “finer dining” (Olive Garden, Steakhouses, etc…) then it will be considerably more.

    If you’re budgeting “on the cheap” then don’t eat out at all. Make sure your room has a kitchenette and a group of four can eat pretty decently for a week on $ 200 worth of groceries.

    Add 2 more days if we’re talking a 7 day trip.

    Also add a trip to the grocery store for soda/snacks/etc… This is a group expense for most groups traveling together. You save A LOT of money if you don’t buy these from the vending machine or convenience stores. I usually plan about $ 50 worth for a small group of 4 people but it depends on what sorts of snacks and drinks y’all like.

    For some “cool idea” points on your assignment. Buy a gas card for the amount of gas you plan it will cost to get home. Buy this before you leave and everyone chips in. This is like “get home insurance” in case you go over budget on the trip and end up with no gas money. Teachers like it when you think of contingencies such as this. Pawn shop owners like it if you don’t.

Leave a Reply